Saint Barthelmy katliamı

2008-05-03 08:39:00

 

Sene 1572... Fransa tahtında genç kral IX Charles oturmaktadır. Annesi yani Ana Kraliçe Katherine, aynı zamanda, Romadaki Papa XI. Leonâun kız kardeşidir. Koyu bir Katoliktir. Fanatiktir. Kendi yolundan başka hiçbir inanca hayat hakkı tanımamaktadır. Onun bu tutumunda sık sık yazıştığı ağabeyi Papa Leonâun büyük tesiri vardır. Papa özel müneccimini kız kardeşine gönderir. Müneccim Roccoyeri Ana Kraliçenin sözlerine inandığı tek insandır. Fransaânın bir bölümünde etkili olan Navar Kralı Henry protestan idi. Bu durum ise, Fransaânın din bütünlüğünü zedeliyordu. Bu Protestanı ortadan kaldırmak için, ustaca planları Papa yapmıştı. Müneccim Roccoyeri günlerdir, gökyüzünde bir işaret arıyordu. Nihayet bir gün Ana Kraliçeye müjdeyi verdi: Efendim yıldızlar size müzaheret ediyor. Ruhül Kudüs sizden yana!..
Ana Kraliçenin ekibi o gece Paristeki bütün Protestan evlerini tespit edip kapılarını işaretlediler. Mutaassıp Katolikler grubu iş başında idi. O gün 24 Ağustos 1572 ve Katoliklerin en mukaddes bildikleri Saint Barthelmy yortusu günü idi. Gece yarısını biraz geçe, Saint Germen Qukcer Kilisesinin çanları çalmaya başlayınca, sokaklarda ellerinde meşaleli binlerce insan beliriverdi. Bu meşalelerle, işaretli evleri tutuşturuyorlardı. Ev halkından korku ile sokağa fırlayanları ise en vahşi usullerle sokak ortasında katlediyorlardı.
Bu cinayeti işleyenlerin arasında fanatik yaşlı hanımlar bile vardı. Victor Hugoâ??nun ifadesi ile â??o sakin yaz gecesinde, gökteki yıldızlar sarı değil kızıl renkli görünüyorlardı. Saint nehri ise kıpkızıl bir renkte akmaya başlamıştı...Protestan asilzadeleri, genç kral Charlesın gözleri önünde parçalanıyordu. Bu manzaradan kral aklını yitirdi ve onbeş gün sonra deli olarak öldü.

38
0
0
Yorum Yaz