PEARL HARBOR GERÇEĞİ

2008-06-07 10:42:00

 

 

Pearl Harbor'a Japon saldırısı biliniyordu. Nedeni basit aslında; ABD bütün Japon şifrelerini çözebiliyordu. Sürekli olarak yapılan bir tarihi propaganda vardır: Japonlar Pearl Harbor'a ani bir baskın düzenlemişler ve ABD savaşa girmek zorunda kalmışlardır.7 Aralık 1941'deki Pearl Harbor baskını, böyle bir baskın ihtimalini bilen ama bile isteye gerekli önlemleri almayarak Dünya Savaşı'na Amerika'yı etkin bir biçimde sokmak isteyen Roosevelt ile adamlarının nefis bir planıdır. İşsizlikle ve dengesiz ekonomisiyle uğraşan ABD, savaş ekonomisinin hayli yararı olacağını hesap etmiş ve sonuçta da zaten hem yurtiçi planlamasıyla hem de Almanya'nın ve Japonya'nın işgaliyle bundan azami ölçüde faydalanmıştır. ABD bugünkü durumunu dünya savaşına etkin olarak girmesine borçludur açıkçası. Amiral Richmond Turner'ın 22 Haziran 1941 tarihli raporu ayrıca ABD'nin Avrupa'daki savaşı yönlendirmeye yönelik petrol oyunları hakkında bilgi de vermektedir. Hitler'in ilk atışı yapmayacağını bilen Roosevelt, Pearl Harbor'ı açık bir hedef olarak bırakmıştır.
Böyle bir baskında ölen 2 000 Amerikalı olmasaydı halk nasıl ikna olurdu? 1932'de Amiral Yarnell komutasında düzenlenen bir donanma tatbikatında 152 uçakla sürpriz bir Pearl Harbor baskını canlandırılmıştır. Aynı tatbikat 1938 yılında Amiral Ernst King tarafından gerçekleştirilmiştir. Roosevelt, 1940'ta Hawaii'deki Pearl Harbor üssüne donanmanın gönderilmesini bizzat emretmiş, "uçak akını ve torpido saldırısına karşı korunmasız" olduğu gerekçesiyle buna iki kere karşı çıkan Amiral Richardson'u alıp yerine Amiral Kimmel'i geçirmiştir. ABD Kasım 1940'ta Japon şifrelerinin tamamını kırabilmiştir.

Code, Magic Code, Ultra Code ve Japon donanmasının şifre sistemine verilen ad olarak JN25 olarak adlandırılmıştır. Japon donanması JN25'in şifre sözlüğünü (sistem iki kısımlı, sözlük ve rastlantılı sayılar kitapçığı, bu ikincisi 3 ilâ 6 ayda bir değişiyordu) bir kez, 1 Aralık 1940'ta değiştirmiş, Japonlar'ın genişletilmiş bu şifre sistemi yine aynı ay içinde OP20G tarafından (Japon şifrelerini çözen, 738 kişiden oluşan şifre kırıcı ekip) çözülmüştür (bu bilgiyi bizzat NSA 1994 yılında doğrulamıştır). Bu çözümlerin ayrıntıları İngilizler'e de verilmiştir. İşin en önemli kısmı, Pearl Harbor'daki savaş gemilerinin hepsi de eski gemilerdir, örneğin USS Arizona'nın yapım yılı 1918'dir. Yani cimcoz Roosevelt ıskartaya çıkarılması yaklaşmış gemileri atmıştır Japon'un önüne. Bu konuda binlerce sayfalık hem Kongre tutanağı hem de askeri tutanaklar mevcut. Bu tutanakların dökümleri (transkript) Amerika Indianapolis'teki Purdue Üniversitesi'nde mevcut. Bunların en önemlisi de yetkisini Kongre'den alan ve 15 Kasım 1945 ilâ 31 Mayıs 1946 arasında süren Pearl Harbor soruşturmasını yürüten Birleşik Heyet'in (Joint Committee ) raporudur .1979'da NSA (Amerika Güvenlik Teşkilatı) Eylül ve Kasım 4 1941 arasındaki 26. 581 "JN25" emrinden 2.413'ünü yayınladı ve sırf bunlar bile ABD'nin Japonya'nın planlarından haberdar olduğunu gösteriyor. Bu arada ilk ateşi Japonlar değil Amerikalılar etmiştir. Baskından birkaç saat önce Japon casus denizaltıları Bishop's Point'te Amerikan donanma devriyelerince vurulmuş, ancak üsse gönderilen bu mesajlardan sonra bile genel alarm verilmemiştir.  (alıntıdır)

 

1695
0
0
Yorum Yaz