Patlıcanın gerçek anavatanı neresi?

2008-06-30 07:44:00

Patlıcanın dünyaya Amerika'dan yayıldığı tezi, Laodikya antik şehrinde bulunan patlıcan kabartmalarıyla çürütüldü. Laodikya, Denizli'nin 6 kilometre doğusunda, Eskihisar, Goncalı ve Bozburun köyleri sınırları içindeki Çürüksu (Lykos) Vadisi'nin en önemli ve büyük antik şehirlerinden biri sayılıyor.

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Laodikya'da incelemelerde bulundu. Erkmen'e, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Şimşek, Laodikya'da ortaya çıkarılan Suriye caddesi, stadyum, hamam ve diğer bölümleri gezen Vali Erkmen'e, bazı önemli buluntuları da gösterdi.

Şimşek, şimdiye kadarki bilgiler, patlıcanın Amerika'dan dünyaya yayıldığı yönündeyken, buldukları kabartmaların, Anadolu'da binlerce yıldır patlıcan bulunduğunu gösterdiğini söyledi.

Celal Şimşek, gezide Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Laodikya kazısı için ayırdığı paranın henüz Denizli'ye ulaşmadığını ve aynı zamanda İl Özel İdaresi'nden kazı için ayrılan kaynağın da henüz kullandırılmaya başlanmadığını anlattı. Şimşek, ekim ayı sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edilen vincin gelmesiyle devamlı kazılar yapabileceklerini kaydetti.

Şimşek, "Laodikya bölgesinde ikinci bir Efes ortaya çıkaracağız. Denizli turizminde artık yalnızca Pamukkale değil, Efes kadar önemli olan Laodikya da var" şeklinde konuştu.

Vali Erkmen ise her türlü desteğin verileceğini ve en kısa zamanda İl Özel İdaresi'nden sağlanan kaynağın kullandırılmaya başlanacağını bildirdi. Erkmen, Laodikya'yı gezdikten sonra etkilenmemenin mümkün olmadığını, beş yıl gibi kısa bir sürede önemli bir kazı yapıldığını vurguladı. Erkmen, "Böyle önemli bir antik şehrin ortaya çıkarılması yalnızca arkeolojik anlamda değil, Denizli'nin turizmine ve gelişimine çok önemli katkı sağlayacak olması bakımından da önemli. Çalışmalar, kamunun yanında Denizli'ye gönül veren herkesin desteğiyle hızlandırılmalı" dedi.

302
0
0
Yorum Yaz