Futbol takımlarının kısa tarihi

2008-06-18 23:27:00


Trabzonspor: 20 Temmuz 1966 tarihinde İdmangücü, Karadenizgücü ve Martıspor’un katılımıyla kuruldu. Kırmızı-beyaz renklerle bir sezon 2. Lig’de mücadele etti. Sonra İdmanocağı Danıştay’a dava açarak Trabzonspor’un tescilini iptal ettirdi. Yoğun tartışmaların ardından 1967’de Trabzonspor ikinci kez kuruldu. Renk olarak da bordo ve mavi benimsendi.

Denizlispor: 1966’da Çelik Yeşilspor ve Pamukkale Gençlik kulüplerinin katılımıyla kuruldu. Takım, aynı yıl 2. Lig’de mücadele etmeye başladı. Maskot olarak horoz benimsendi. Kurucu üyelerden Yakup Ünel’in arzusuyla renk olarak yeşil ve siyah kabul edildi. Ünel, Daruşşafaka’dan mezun olduğu için bu renkleri tercih etti.

Malatyaspor: 1966’da Adafıspor, Hürriyet Gençlik ve Coşkunspor’un Malatya şampiyonu Akınspor’a katılımıyla kurulmuştur. Akınspor, genel kurulda isim değişikliğine uğramış ve Malatyaspor adını almıştır. Renk olarak da Akınspor’un sarı ve kırmızısı tercih edilmiştir. Malatyaspor, bilinmeyen bir sebeple 15 yıl sarı-siyah forma giymiştir.

D.Bakırspor: Diclespor ve Yıldızspor’un 24 Haziran 1968’de birleşmesiyle kurulmuştur. Yeşil rengi Yıldızspor’dan, kırmızıyı da Diclespor’dan almıştır. Amblem ise kentle özdeşleşen, Çin Seddi’nden sonra dünyanın ikinci büyük seddi olan kale surları ile ünlü karpuzundan meydana gelmiştir.

Ç.Rizespor: Güneşspor ve Fener Gençlik takımlarının birleşmesiyle kuruldu. 2. Lig’e son anda Sivasspor’un alınmasıyla mücadelesine 3. Lig’den başladı. Elazığspor deplasmanında çıkan olaylar nedeniyle hükmen 3-0 yenik sayıld. Ayrıca 2 puanı silindi. 2. Lig’e Rizespor yerine 3. sıradaki Tarsus İdman Yurdu çıktı. 3-0’lık hükmen yenilgi, Türk futbol tarihinde ilk kez Rizespor için uygulandı.

MKE A.Gücü: Altınörs İdman Yurdu ve Turan Sanatkaran Gücü kulüplerinin 1923’te Anadolu-Turan Sanatkaran Gücü adı altında birleştirmeleri ile kurulmuştur. 1933’te A.Gücü Gençlik ve Spor Kulübü, 1939’da Askeri Fabrikalar Gücü, 1942’de Askeri Fabrikalar A.Gücü Gençlik ve Spor Kulübü adını almıştır. 1968’den beri de MKE A.Gücü Gençlik ve Spor Kulübü olarak anılmaktadır. İlk renkleri yeşil ve kırmızıydı.

G.Antepspor: 1969’da kuruldu. Renk olarak da Kurtuluş Savaşı’ndaki acıları sembolize eden siyah ve şehitlerin kanını simgeleyen kırmızı tercih edildi.

İstanbulspor: 4 Ocak 1926 tarihinde İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri tarafından kuruldu. Renkler sarı ve siyah olarak belirlendi.

G.Birliği: 1923’te kuruldu. Kuruluş ateşini yakan kıvılcım, Ankara şampiyonu olan Ankara Lisesi’nden bazı oyuncuların beden eğitimi öğretmeni tarafından takımdan uzaklaştırılmasıyla çakıldı. Bu gençler, G.Birliği’nin kurulmasını sağladı. Renk olarak da Ankara bozkırlarında yetişen gelincik çiçeğinin kırmızı ve siyahı tercih edildi.

Samsunspor: 1965’te 19 Mayıs, Fener Gençlik ve Akınspor’un katılımıyla kuruldu. Renk olarak kırmızı ve beyaz kabul edildi.

A.Sebatspor: 1923’te İdman Sebat Yurdu adıyla kuruldu. Daha sonra sırasıyla Sebat İdman Yurdu, Sebat Gençlik ve Akçaabat Sebatspor adlarını aldı. Kırmızı-Beyazlı kulüpten Faruk Özak, Şenol Güneş, Kadir Özcan, Serdar Bali, Kemal Serdar ve Lemi Çelik gibi oyuncular yetişti.

Bursaspor: 1963’te Akınspor, Acar İdman Yurdu, Çelikspor, İstiklal ve Pınarspor’un birleşmesiyle kuruldu. Uludağ’ın beyazı ve Bursa Ovası’nın yeşili kulübün renkleri oldu.

Adanaspor: 1954’te kuruldu. 1966’da Akınspor ve Torosspor Adanaspor’a dahil oldu. Sarı ve lacivert olan ilk renklerin yerini turuncu ve beyaz aldı. Turuncu portakaldan, beyaz da pamuktan gelmektedir.

Elazığspor: 1966’da Harputspor, Merkez Gençlik ve Güvenspor’un birleşmesiyle kurulmuştur. Rengini de dünyaca ünlü Elazığ üzümünden (Öküzgözü) ve temizlik timsali beyazdan almıştır.

 

126
0
0
Yorum Yaz