Binlerce camiyi yıktık

2013-02-08 19:40:00

Başbakan Recep Erdoğan'ın 'İstenirse Atina'ya yapılacak camiyi finanse edebileceklerine' dair demecine cevap niteliğinde bir makale kaleme alan Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos (75), uzun yıllardır Yunan politikacılar tarafından ifade edilmeyen Osmanlı mirasına dair cesur açıklamalarda bulundu. 110 bin tirajla haftalık en çok satan gazeteler arasında bulunan To Vima'da yayımlanan yazısında 'Osmanlı geçmişini hatırlatan her şeyi sistematik olarak tahrip ettiklerini ve Osmanlıların inşa ettiği binlerce camiden çok azının ayakta kalabildiği' söyleyen eski Bakan Pangalos, Türkiye'nin kiliseleri korumasını da övdü.

İNŞALLAH CAMİ YAPILIR

'İnşaAllah' başlıklı makalesinde son 20 yılda 3 defa parlamentoda yasal düzenleme yapılmasına rağmen sürüncemede bırakılan cami konusunda Atinalı Müslümanlara biraz daha sabır tavsiye eden ve özeleştiride bulunan Pangalos, 'Müslüman hemşehrilerimiz ve göçmenler sakin olmalıdırlar. Uluslararası gözlemcilerden ve kuruluşlardan bize biraz da fazla zaman vermeleri konusunda ricada bulunmalıyız. Bu olayın üzerinden zaten 15 yıl geçti. E, ne olsun? Biz böyleyiz, böyle yaparız' dedi.

KİLİSELERE BAKIYORLAR

Osmanlı mirasına tahribatı eleştiren, Pangalos, 'Tam tersine, Türkiye'de bugün kiliselerin var olduğunu, restore edildiklerini ve aktif olarak ibadet merkezleri olarak kullanıldıklarını görmekteyiz' dedi.

Cami olmazsa AİHM'den ceza alırız

4 milyonluk Attika bölgesinde yaşayan 100 bin Müslüman'ın ibadet yapabilecekleri bir camileri olmadığını belirten eski Dışişleri ve eski Başbakan Yardımcısı Pangalos, cami yapılmaması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından cezalandırılabilecekleri uyarısında bulundu: 'Böyle bir ibadet yerinin olması Yunanistan'ın bir sorumluluğudur. Tanınmış dinlere aktif saygı gösterme konusunda uluslararası anlaşmayı imzalamıştır. Bu konuda AİHM'si ülkemize çok ağır mali yaptırımlar getirebilir. Buna paralel olarak çağdaş bir devletin sorumluluğudur.' 'Trakya'daki Müslüman hemşehrilerimiz Lozan Antlaşması'nın koruması altındadır, biz de saygı göstermekteyiz' diyen Pangalos, 'gelecekte de saygı göstereceğiz, bu da menfaatimizedir' ifadelerini kullandı. Atina'da ikamet eden Müslümanlar, 6 ay önce Yunan hükümetinin cami için verdiği sözü tutmaması halinde AİHM'sine gideceklerini duyurmuştu.

188
0
0
Yorum Yaz