ATİLLANIN MEZARI

2008-06-07 22:50:00

Kanal 7'de yayınlanan Türksoy’la İpekyolu, son bölümünde Türk tarihiyle ilgili çok önemli önemli bir dosya açtı. Dosya Avrupa Hun İmparatoru Attila’nın şimdiye kadar bulunamayan esrarengiz mezarı ve Tuna Nehri’nin ortasında 500 yıl boyunca Türk kültürünün yaşatıldığı Adakale’nin hüzünlü öyküsünü içeriyor....
TUNA NEHRİ’NDE ESRARENGİZ MEZAR!..
Programın yapımcısı ve sunucusu seyfullah Türksoy dosyalarla ilgili olarak şuk açıklamada bulundu: "Yıllardır Romanya’yla Türkiye arasında dostluk köprüleri kuran sevgili Tamer Atalay ağabey, beni telefonla aramış ve büyük Türk komutanı Attila’nın gizemli mezarıyla ilgili önemli bilgiler vermişti. Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en önemli devlet adamları ve komutanları arasında gösterilen Tanrının Kılıcı Attila’nin mezarının Tuna Nehri’ndeki esrarengiz bir adada olabileceğini söylüyordu. Tamer Atalay’ın ve Moldova Nov kasabasının çabalarıyla şimdiye kadar hiçbir medya mensubunun giremediği yasak adaya girmeyi başardık. Soğuk havaya aldırmadan yaklaşık 1 saatlik bir yürümenin ardından, Attila’nın mezarı diye bilinen tepeye çıktık.
Tuna Nehri’nin ortasındaki bir adada, doğal sebeplerle yüksek bir tepenin oluşması imkansız. Yanımızda bulunan Romen tapograf da aynı şeyi söyledi. Demek oluyor ki bu tepe sonradan oluşturulmuş. Yasak adada gördüğümüz manzara, Attila’nın mezarıyla ilgili olarak tarihçilerin verdiği bilgilerle örtüşüyor.
Bazı kaynaklarda Attila 453 yılında, zifaf gecesi genç eşi tarafından zehirlenerek öldürüldükten sonra tabutu altın ve gümüşten yapılan bir tabuta konularak, Tuna Nehri’ndeki bir bölgeye defnedildi. Askerler miğferleriyle nehirden mezara kum taşıdılar. Mezarın yapımında çalıştırılan askerler daha sonra öldürüldü.
Çünkü Attila, mezarının bilinmemesini vasiyet etmişti. Çekim yaptığımız yasak adadaki yüksek tepe, tarihçilerin anlatımına uygunluk gösteriyor. Üstelik bölge halkı da yüzyıllardır Attila’nın mezarının bu adada olduğuna inanıyor. Devrik lider Çavuşesku’nun, Macarlar’ın hak iddiası ihtimaline karşı adanın adını Deçabar diye değiştirdiği, adaya ziyaretleri yasakladığı belirtiliyor. Türksoy’la İpekyolu, “Attila’nın mezarı Tuna nehrindeki bu adada mı?” diye sorarken, aslında tarihçilere ve araştırmacılara yön göstererek çok önemli bir tarihi misyonu yerine getiriyor" dedi...

 

(Haber 7)  17 Kasım 2007 

607
0
0
Yorum Yaz