1068/TÜRKİYE'DE İZCİLİĞİN KURULUŞU

2009-05-24 10:39:00

İzcilik,İngiltere'de kuruluşundan kısa bir süre sonra, memleketimizde de  Keşşaflık adı altında görülmeye başlanır. Memleketimizde izciliğin ilk kurucuları  hakkında çeşitli görüş ve fikirler mevcuttur.

 

1 ) Darüşşafaka Beden öğretmeni ve Oymakbeyi B.Sami Karayel'in 1914 tarihli İzci Rehberi isimli izci kitabında Türkiye'de izciliğin ilk kurucuları Nafi Atıf Kansu ve Ethem Nejat olarak görülür. İlk izci üniteleri Darüşşafaka, Galatasaray ve İstanbul Liselerinde kurulmuştur. 1968 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nca kapsamlı  olarak Türkiye İzcileri Yönetmeliği hazırlanarak yürürlüğe konmuştur.  

                              

2 ) İstanbul il İzci Kurulu Başkanlarından Rıza Bediz, 1955 yılında yayınladığı"İzcilik ve İzci Kampları" adlı kitabında Türkiye'de izciliğin 1909 yılında İstanbul'daGalatasaray ve Kabataş Liseleri'nde Beden Terbiyesi öğretmenleri Ahmet veAbdurrahman Robenson kardeşler tarafından başlatıldığını belirtilmiştir.

 

İlk izcilik hareketleri benimsenmiş görünse de bu tarihlerde patlak veren BalkanHarbi bu ilgiyi ortadan kaldırır. Harpten sonra 1912 yılında izciliği yenidencanlandırmak amacıyla Belçika İzcilik Teşkilatı'ndan Herold Parfit getirtilir. Parfit,izciler ocağını kurar. İşte Türkiye'de izciliğin kuruluşu 1912 yılı olarak esasalınmaktadır.

 

24 Nisan 1914 yılında Kağıthane Sırtlarında ilk izcilik uygulamaları (OymakbaşıKursu) yapılır. 16 Oymakbaşı başarı ile kurstan mezun olur. 1920 yılında İstanbul'da birçok izci oymaklarının kurulduğu görülür.

0
0
0
Yorum Yaz