2008-11-08 16:43:00

Avustralya  yerlileri olan Aborjinler`in çocuklarının ailelerinden alınmalarının yanı sıra cüzzam tedavisi çalışmalarında denek olarak kullanıldıkları iddia edildi. Avustralya yerlileri Aborjinler`in avukatları, ülkede 1920 ve 1930`larda cüzzam tedavisi çalışmalarında Aborjin çocuklarının denek olarak kullanıldıklarını iddia etti. Çalınan Kuşaklar İttifakı`nın avukatı Kathleen Mills, senato soruşturma komisyonunda yaptığı konuşmada, cüzzamlı Aborjin çocuklarına, tepkiyi değerlendirmek için hastalık serumu şırınga edildiğini söyledi.

 

BİLİNMEYEN ÇOK ŞEY VAR

 

Mills, meclisin resmen özür dilediği onlarca yıl sürdürülen asimilasyon politikası çerçevesinde ailelerinden zorla alınan Aborjin çocuklarıyla ilgili tazminat yasa tasarısının ele alındığı senato soruşturma komisyonunda, ``Çocukların  denek olarak kullanılması daha önce dile getirilmeyen şeyler. Bilinmeyen   çok fazla şey var`` diye konuştu. Mills, sağlık görevlisi olan amcasının kendisine bu çocukların kobay olarak kullanıldıklarını anlattığını belirtti.

 

100 BİN ABORJİN AİLELERİNDEN KOPARILDI

 

Sağlık Bakanı Nicola Roxon, bu tür uygulamalar olup olmadığını araştırmak üzere arşivlerin kontrolü için gerekli birimlere talimat verdiğini söyledi. Avustralya`da geçen yüzyılda, 100 bin civarında Aborjin çocuğunun ailelerinden alınarak beyaz Avustralyalılar gibi büyümeye zorlanmasıyla ilgili hükümet politikalarının kurbanlarına tazminat ödenmesiyle ilgili yasa tasarısı gündemde bulunuyor.

 

Bugün    2008-04-17

3
0
0
Yorum Yaz